Kategorie:
Szybki kontakt:
Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie Narutowicza 20, 99-300 Kutno Dworek Modrzewiowy tel. 570009655, email: sutw@utwkutno.pl
Przyjazne linki:
|
Dlaczego literatura jest nam potrzebna w życiu
UTW
W dniu 26 listopada 2024 roku w Akademii Nauk Stosowanych Gospodarki Krajowej studenci SUTW mieli możliwość wysłuchania wykładu Pani Oli Kołodziejek „Dlaczego literatura jest nam potrzebna w życiu?”. Nasz gość to kutnianka, poetka, autorka opowiadań angażująca się w działania związane z promocją kultury i czytelnictwa. Koordynuje festiwale (Festiwal Złoty Środek Poezji, Festiwal na Faktach), współpracuje z młodzieżą w ramach zajęć literacko-językowych, organizuje i prowadzi spotkania z autorami poezji, prozy i reportaży. Jest autorką dialogów dubbingowych do seriali dla dzieci i współredaktorką literackiego magazynu Drobiazgi. Ola Kołodziejek jest jedną z 40 osób, która otrzymała stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na 2024 rok w dziedzinie „literatura”.
W trakcie wykładu przedstawiono nam jak ważna jest literatura i jaką rolę spełnia w zależności od czasów w jakich żyjemy (duchowa potrzeba bezpieczeństwa, ku pokrzepieniu serc, dawała wewnętrzną siłę w walce). Dowiedzieliśmy się, że wieloletnie badania dotyczące czytelnictwa przeprowadzone na Uniwersytecie Yale potwierdziły, że czytanie książek (literatury pięknej, popularno-naukowej) codziennie przez 30 minut ma ogromny wpływ na jakość i długość życia (zwiększa wiedzę, świadomość, otwartość na świat, empatię, mózg rozwija się i zwiększa swoją objętość, wstrzymuje procesy starzenia mózgu, spowalnia chorobę Alzheimera, profesorowie żyją dłużej).
Pani Ola Kołodziejek w interesujący a zarazem jakże prosty sposób nazwała wszystko to, dlaczego sięgamy po książkę i nieraz zarywamy noc by tylko ja dokończyć. Czytanie książek jest ważna w życiu bo:
- jest źródłem wiedzy,
- buduje wspólnotę na różnych poziomach – utożsamianie się z bohaterem,
- jest narzędziem wzbogacającym język – większy zasób słów, łatwość mówienia o rzeczach abstrakcyjnych,
- przeżycia estetyczne pobudzają emocje,
- czytanie dla samego piękna języka,
- jest formą spędzania wolnego czasu – funkcja rozrywkowa,
- można skonfrontować swoje poglądy z poglądami innych – otwiera nasze głowy na perspektywy inne niż do tej pory żyliśmy, zrozumienie i rozważenie,
- literatura ma moc niesienia pocieszenia – na chwilę zapominamy o tym co dzieje się wokół nas, o troskach, chorobach, pomaga w stresie,
- poszerza wyobraźnię – utożsamiamy się z postaciami.
Poezja spełnia szczególnie ważną rolę w czasach, w których obecnie żyjemy, czasach gonitwy, pędu, internetu, mediów społecznościowych. Wymaga ona by zatrzymać się na moment, skupić, odrzucić chaos będący wokół nas, zrozumieć autora co nam przekazał i po swojemu zinterpretować.
W zależności od naszych zainteresowań sięgajmy jak najczęściej po książkę. Mamy przecież dużo czasu, a jesień naszego życia niech zamieni się w wiosnę.
Dziękujemy!
Wykład ten wchodzi w skład zadania publicznego ,,Edukacja kulturalna dorosłych” dofinansowanego przez Prezydenta Miasta Kutno.
Tekst: Teresa Gruszczyńska
Zdjęcia: Stefania Szadkowska |
|