Uniwersytet Trzeciego Wieku

Kategorie:

Szybki kontakt:


Stowarzyszenie
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
Narutowicza 20, 99-300 Kutno
Dworek Modrzewiowy
tel. 570009655, email: sutw@utwkutno.pl

Przyjazne linki:

Polecamy
Polecamy




07
list

Śpiewamy dla Niepodległej

UTW
„My, Pierwsza Brygada
Strzelecka gromada,
Na stos, rzuciliśmy
Swój życia los…”
...skarżą się w piosence legioniści na mękę, cierpienia, przelaną krew i łzy… ale, nic to gdyż niedługo już kres wędrówki a chcieć, to móc - takie hasło przyświecało im w nadziei na zwycięstwo w walce o Wolność pod dowództwem szanowanego i walecznego Wodza.
Prawdopodobnym autorem piosenki był kapitan Andrzej Brzuchal-Sikorski, który od 1914 roku był kapelmistrzem wojskowej orkiestry. Wtedy to wykonywany przez orkiestrę Marsz Kielecki stał się ulubioną melodią żołnierzy. Tekst piosenki powstał w 1917 roku żywiołowo, w pociągu wiozącym internowanych legionistów do obozu w Szczypiornie i w samym obozie.”
        „Marsz Pierwszej Brygady”, jak i inne piosenki, które zyskały sobie miano piosenek patriotycznych, ponieważ powstały i śpiewane były w szczególnych dla Polski okresach a swoją muzyką i tekstem podkreślały miłość i oddanie dla Ojczyzny, znalazły się w scenariuszu corocznej imprezy pod hasłem „Śpiewamy dla Niepodległej”, która odbyła się w Dworku Modrzewiowym dnia 7 listopada 2024 roku. Teksty piosenek śpiewanych podczas imprezy zamieszczone były w śpiewniku wydanym przez nasz Uniwersytet w 2015 roku a zatytułowanym „Piosenka jest dobra na wszystko”.
        15 piosenek, które śpiewano podczas imprezy (między innymi takie, jak: „Bywaj dziewczę zdrowe”, „Przybyli ułani”, „Białe róże”, „Hej, chłopcy bagnet na broń”, „Czerwone maki na Monte Casino”) opatrzonych zostało ciekawostkami na temat historii ich powstania. Te informacje przekazywane były przez członkinie grupy METAFORA Sekcji Literackiej SUTW: Stenię Augsburg, Marię Chruścielską, Danutę Kawkę i Barbarę Ratajczyk.
        Najważniejszą grupą wykonawców programu imprezy byli Ci wszyscy, którzy przybyli do Modrzewiowego Dworku pośpiewać. Tematyka piosenek przesiąkniętych patriotyzmem i umiłowaniem Ojczyzny przyczyniła się do podkreślania znaczenia gotowości Polaków do walki o Niepodległość i poświęcenia dla Kraju w każdej sytuacji zagrażającej utratą tej Niepodległości.
        Z ogromnym zaangażowaniem, wyczuciem rytmu i wczuciem się w charakter śpiewanych pieśni wszyscy mogli poczuć radość jaką daje wspólne śpiewanie.
        „Śpiewamy dla Niepodległej” odbyło się w ramach projektu polegającego na organizacji kulturalnej przestrzeni dla mieszkańców Kutna w wieku emerytalnym w Dworku Modrzewiowym pn. „Kulturalny Dworek wraz z prowadzeniem kawiarenki dla seniora”.

Tekst: Danuta Kawka
Zdjęcia: Teresa Gruszczyńska
obrazek prawa
   
© Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
wykorzystywanie materiałów ze strony bez zgody autora - zabronione!
Logowanie administratora stronyMapa strony