Uniwersytet Trzeciego Wieku

Kategorie:

Szybki kontakt:


Stowarzyszenie
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
Narutowicza 20, 99-300 Kutno
Dworek Modrzewiowy
tel. 570009655, email: sutw@utwkutno.pl

Przyjazne linki:

Polecamy
Polecamy




03
lip

Po Kujawskiej Ziemi

UTW

13 czerwca 2024r. Zarząd SUTW w Kutnie, jak co roku, zorganizował dla aktywu uniwersyteckiego, wyjazd koedukacyjny, który jest formą podziękowania najaktywniejszym słuchaczom za ich pracę.
Są wśród nich członkowie Komisji Rewizyjnej, Rady Słuchaczy, Starostowie, pracownicy biura i kawiarenki, osoby, które z własnej inicjatywy organizowali różne kulturalne spotkania i osoby społecznie prowadzące zajęcia.

                                                                DZIĘKUJEMY WAM !!!!

        Pierwszym miejscem, do którego trafiliśmy był Redecz Krukowy, gdzie znajduje się wyjątkowe, unikatowe muzeum. Początkowo w gospodarstwie rodziny Borkowskich powstała Kujawska Fabryka Maszyn Rolniczych KRUKOWIAK. W 2008 r. produkcja przeniesiona została do Brześcia Kujawskiego, a dawne hale produkcyjne przerodziły się w muzeum. To był początek Muzeum Techniki Rolniczej i Gospodarstwa Wiejskiego, w którym eksponowane są zbiory zgromadzone przez Janusza Borkowskiego oraz jego synów.
        Ekspozycja, w znacznej części składa się z darów mieszkańców Redcza Krukowego i okolicy. Co roku zbiory wzbogacają się. W tej chwili mówi się, że jest to Muzeum Motoryzacji, Oręża, Nauki i Techniki wraz ze zbiorami Sowiogórskiego Muzeum Techniki oraz Kujawskie Muzeum Kolei, Muzeum Lotnictwa, Muzeum PRL-u,
Młotka i Gwoździa, Muzeum Techniki Rolniczej i Gospodarstwa Wiejskiego.
        Słuchacze nasi mieli okazję spotkać się z panem Januszem Borkowskim, twórcą i prezesem wspomnianego muzeum. Pan Janusz to biznesmen i miłośnik historii. Muzeum to tylko element uzupełniający jego wysiłki w ocaleniu od zapomnienia dziejów tego Regionu. Z własnych środków finansuje wydawanie kolejnych tomów z serii „Redecz Krukowy i okolice...Kraina Prastara”.
        Z Jego inicjatywy powstało w Osłonkach Kujawskie Centrum Samouzdrawiania Naturą. Ma ono na celu pomaganie ciężko chorym wrócić do zdrowia. Stosowana jest tu naturoterapia, czyli powrót do natury.
Jest to komponowanie składników pochodzenia roślinnego tak, aby działały w sposób uzdrawiający na ludzki organizm.
        Drugi etap wyjazdu to Płowce, historyczne miejsce pierwszej potyczki, do której doszło w 1331 roku
na polach wsi Płowce między zwycięskimi wojskami Władysława Łokietka a oddziałami Zakonu Krzyżackiego.
W 1818 roku został zbudowany pomnik, który przetrwał 100 lat. W czasie I wojny światowej został zniszczony przez armię pruską. W 1961 roku, w 630 rocznicę pamiętnej bitwy, wystawiono nowy, 22 metrowy pomnik,
który stoi do dziś. Jest on usytuowany w pobliżu Zajazdu Łokietek, gdzie nasza grupa zatrzymała się
na posiłek. W miłej atmosferze obiad smakował wyjątkowo a szarlotka z lodami była przysłowiową
wisienką na torcie.
        W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Kowalu, mieście ogrodów, po którym oprowadzał nas burmistrz, Eugeniusz Gołembiewski. Opowiadał między innymi o historii, osiągnięciach, życiu społeczno kulturalnym Miasta. Najbardziej urzekły wszystkich dwa parki, czystość i ogrom kwiatów, które można było spotkać dosłownie wszędzie. Odwiedziliśmy również Cmentarz Miejski, na którym jest pochowany nasz znakomity
aktor Jan Nowicki.
Pomysł wyjazdu w te kujawskie okolice podsunął z-ca przew. SUTW Andrzej Zielonka, który przejął na siebie część organizacyjną wyjazdu współpracując z członkiem zarządu Hanną Gontarek i skarbnikiem Stefanią Szadkowską.
Dzięki tym osobom oraz wspaniałej atmosferze, którą wytworzyli uczestnicy, można powiedzieć,
że wycieczka była interesująca i udana.

Opracowanie: Marlena Kluk
Zdjęcia: Stefania Szadkowska

obrazek prawa
   
© Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
wykorzystywanie materiałów ze strony bez zgody autora - zabronione!
Logowanie administratora stronyMapa strony