Uniwersytet Trzeciego Wieku

Kategorie:

Szybki kontakt:


Stowarzyszenie
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
Narutowicza 20, 99-300 Kutno
Dworek Modrzewiowy
tel. 570009655, email: sutw@utwkutno.pl

Przyjazne linki:

Polecamy
Polecamy




24
mar

Inauguracja nowego roku akademickiego SUTW

UTW

W dniu 30 stycznia 2024 roku w siedzibie Centrum Teatru Muzyki i Tańca odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku. Przewodnicząca stowarzyszenia Jolanta Baranowska–Komorowska powitała przybyłych słuchaczy i zaproszonych gości. Podziękowała
za dotychczasową wieloletnią współpracę Panu Krzysztofowi Ryzlakowi, który przez lata kierował sekcją teatralną pn. „Czemu nie?”. Były także podziękowania i łzy wzruszenia od naszych aktorów, z którymi Pan Ryzlak stworzył kilka wspaniałych premier.
Następnie odbył się wykład inauguracyjny pt. „Zapomniany Pan ,,Z". Rzecz o Władysławie Zamoyskim, Tatrach i Kórniku”, wygłoszony przez historyka Pana mgr Przemysława Zawadzkiego. Prelegent przybliżył nam postać trochę zapomnianego hrabiego, który poprzez swój patriotyzm bardzo przyczynił się narodowi polskiemu.
Urodził się 18 listopada 1853 roku w Paryżu jako syn Jadwigi z Działyńskich i generała Władysława Zamoyskiego. Rodzice od początku wychowywali go w przekonaniu o konieczności służenia Ojczyźnie. Odbył on wiele podróży po świecie, by w 1920 roku powrócić do Polski . Nie założył rodziny, majątek wraz z Biblioteką Kórnicką przekazał przy poparciu swojej siostry Marii narodowi polskiemu, tworząc fundację„ Zakłady Kórnickie”.
Znane są jego zasługi dla polskich Tatr. W 1889 roku kupił na licytacji dobra Zakopane, przebijając o jeden cent ofertę przedsiębiorcy drzewnego i hutniczego, ocalając je w ten sposób od rabunkowej gospodarki leśnej
i przejścia w obce ręce. Przyczynił się do budowy linii kolejowej Chabówka – Zakopane, wspomagał też finansowo budowę drogi do Morskiego Oka. Zaangażował się bardzo w spór o Morskie Oko i dzięki jego staraniom trwający blisko 20 lat proces o pozostawienie Morskiego Oka w granicach autonomicznej Galicji został w 1908 roku rozstrzygnięty na korzyść Polaków. Był także członkiem założycielem Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”
w Krakowie.
Ciekawostką jest, iż zarządcą dóbr zakopiańskich i kórnickich hrabiego Zamoyskiego był Wincenty Szymborski, ojciec noblistki Wisławy Szymborskiej.
Władysław Zamoyski zakończył życie pełne trudu i zaangażowania w sprawę polską
w dniu 3 października 1924 roku.
Dziękujemy Panu Przemysławowi Zawadzkiemu za bardzo ciekawy wykład, przybliżający nam zasługi hrabiego Władysława Zamoyskiego i jak na koniec podkreślił - „Kogo dzisiaj stać na taki patriotyczny gest?”.

Tekst: Elżbieta Żółtowska
Zdjęcia: Michał Sinior

obrazek prawa
   
© Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
wykorzystywanie materiałów ze strony bez zgody autora - zabronione!
Logowanie administratora stronyMapa strony